Forum Bastiongrolman.org Strona G│ˇwna Forum Bastiongrolman.org
Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U┐ytkownicyU┐ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Nastŕpny temat
Nasi przodkowie i ich udzia│ w wa┐nych wydarzeniach
Autor WiadomoŠ
jc1234

Do jakiej GRH nale┐ysz?: 3 bastion grolman
Do│▒czy│: 14 Lut 2007
Sk▒d: Pozna˝
Wys│any: 2008-11-01, 00:15   Nasi przodkowie i ich udzia┼é w wa┼╝nych wydarzeniach

Ka┼╝dy z nas ma w swojej Rodzinie kogo┼Ť kto wzi─ů┼é udzia┼é w tych najwazniejszych wydarzeniach w naszej historii. Proponuje utworzy─ç specjalny dzia┼é gdzie b─Ödziemy mogli umieszcza─ç nasze wspomnienia.
Na pocz─ůtek przedstawi─Ö mojego Dziadka. Mo┼╝e jego ┼╝yciorys kogo┼Ť zainteresuje.
Edward ST─śSIK ur. 13. 10.1898 w Strzeszynku pod Poznaniem. Syn Wojciecha . Matka Katarzyna z domu Kaczmarek . M├│j Dziadek po k─ůdzieli. W wieku 4 lat przeprowadzi┼é sie w raz z Rodzicami do Poznania gdzie mieszka┼é a┼╝ do ┼Ťmierci.
Uko┼äczy┼é szko┼é─Ö powszechn─ů 8 klas.
14.03.1917 zostaje powo┼éany do niemieckiego wojska i skierowany do 23 batalionu Pionier├│w w Grudzi─ůdzu. Po 6 tygodniowym szkoleniu zostaje odes┼éany na front francuski ( dok┼éadnie 4 maja 1917). W pa┼║dzierniku zostaje ranny w lew─ů r─Ök─Ö i praw─ů nog─Ö. Rany musia┼éy by─ç powa┼╝ne bo zosta┼é odes┼éany do szpitala w Kefeld, a p├│┼║niej do Bur Erle w Westfalii. Uda┼éo nam si─Ö w maju tego roku zdoby─ç odpisy z kart szpitalnych . Okaza┼éo si─Ö bowiem ┼╝e niemieckie szpitale przechowuj─ů takie rzeczy do dnia dzisiejszego (!!!!)
Rekonwalescencja trwa┼éa az do marca 1918. Po powrocie na front wzi─ů┼é udzia┼é w wielkiej ofensywie z 21 marca 1918 . 24 marca zostaje ponownie ranny w lewa rek─Ö. Tym razem rana okaza┼éa si─Ö bardzo powa┼╝na i po pobycie w polowym szpitalu w Aht w Belgi zostaje odes┼éany do szpitala w Glanchen w Saksonii, Po wyleczeniu ran zostaje odes┼éany na na 14 dniowy urlop do domu. By┼é to sierpie┼ä 1918. Tu- najprawdopodobniej- spotyka swoich koleg├│w z cywila kt├│rzy tak jak i on si┼é─ů wcieleni do armii nie maja zamiaru umiera─ç za Cesarza. Kt├│ry┼Ť z nich musia┼é mie─ç kontakt z lud┼║mi pomagaj─ůcymi dezerterom w przedostaniu si─Ö do armii Hallera. Jednym z nich by┼é p. Krzy┼╝anowski u kt├│rego w mieszkaniu na Ogrodowej ukrywa┼é si─Ö m├│j dziadek. Wyjazd z nie znanych mi powod├│w nie doszed┼é do skutku. W tym czasie uda┼éo si─Ö Dziadkowi nawi─ůza─ç kontakt z POW na Zab├│r Pruski. 20.09 .1918 zostaje cz┼éonkiem tej organizacji. Przydzielony zostaje do oddzia┼éu Pozna┼ä-┼üazarz pod komend─Ö Mariana Wi┼Ťniewskiego, by┼éego kaprala armii pruskiej. 05 listopada 1918 w w mieszkaniu wachmistrza Stanis┼éawa Jezierskiego przy ul. Matejki 56 ( w raz z innymi kolegami) m├│j Dziadek sk┼éada przyrzeczenie . Zostaje pe┼énoprawnym cz┼éonkiem POW i skautem. Przyjmuje pseudonim "Tell" . Jako ciekawostk─Ö mog─Ö poda─ç i┼╝ ┼Ťwiadkiem tego wydarzenia by┼é Czes┼éaw Gemke. Jeden z inicjator├│w ruch├│w narodowo-wyzwole┼äczych w tamtych latach. Dok┼éadny opis dzia┼éalno┼Ťci tego oddzia┼éu ( w formie wspomnie┼ä Mariana Wi┼Ťniwskiego ) jest dost─Öpny w CAW syg.2027/5.
13.11. 1918 w raz kolegami bierze udział w tzw. zamach na Ratusz.
19.11.1918 na rozkaz Arkadego Fiedlera -w├│wczas sekretarza POW na Zab├│r Pruski grupa z ┼üazarza zaj─Ö┼éa fort IX w raz z przyleg┼éymi magazynami. Obiekt wybrano celowo ze wzgl─Ödu na ilo┼Ť─ç zgromadzonego materia┼éu ( informacji o tym dostarcza┼éy kobiety zatrudnione w magazynach.) oraz strategiczne po┼éo┼╝enie ( fort broni┼é dost─Öpu do Poznania blokuj─ůc tory z kierunku Berlina). Czytaj─ůc opis ca┼éej akcji ma si─Ö dziwne wra┼╝enie i┼╝ w ich przypadku odwaga i brawura by┼éa na jednakowym poziomie z bezmy┼Ťlno┼Ťci─ů by nie rzec mocniej: z g┼éupot─ů. 24 ludzi uzbrojonych w mausery i bro┼ä kr├│tk─ů wyruszy┼éo zdoby─ç fort osadzony przez saper├│w 29 pu┼éku saper├│w stacjonuj─ůcych w koszarach Rolnej. Z innych dost─Öpnych mi materia┼é├│w wynika jasno i┼╝ by┼é to pu┼ék trzymany "tward─ů" r─Öka przez swoich dow├│dc├│w. Por├│wnuje si─Ö dyscyplin─Ö do 6 pu┼éku grenadier├│w. Wi┼Ťniewski wraz ze swoim zast─Öpc─ů ┼üucjanem Ryszczy┼äskim, Marjanem Wenckiem, 15-letnim(!!) Feliksem Baut─ů oraz moim Dziadkiem zostali wpuszczeni na Odwach fortu. Tu-moim zdaniem troch─Ö - bezczelnie za┼╝─ůdali przekazanie fortu ich oddzia┼éowi. Po kr├│tkiej walce uda┼éo im sie opanowa─ç fort w raz z przyleg┼éo┼Ťciami. Z przyczyn od nich juz nie zale┼╝nych nie uda┼éo im sie jednak fortu utrzyma─ç. Z miasta nie nadesz┼éy posi┼éki - uznano i i┼╝ na wybuch Powstania jest jednak za wcze┼Ťnie-z miasta dojecha┼é jednak 29 pu┼ék saper├│w. Fort odbili a wzi─Ötych do niewoli powsta┼äc├│w najpierw pobito a p├│┼║niej przewieziono do koszar na Roln─ů. Tu wyrokiem S─ůdu Polowego zostali skazani na rozstrzelanie. Wyroku na szcz─Öscie nie wykonano.
Zostali zwolnieni 21 listopada 1918 dzi─Öki zabiegom ks. Mali┼äskiego , Bohdana Hulewicza i innych. Po zwolnieniu Dziadek wstapi┼é do tworzonych oddzia┼é├│w S┼éuzby Stra┼╝y i Bezpiecze┼ästwa. Przydzielono go do drugiej kompanii por. Krauzego. Kompania stacjonowa┼éa w forcie Raucha. 27 grudnia 1918 kompania ta przebywa┼éa na Zamku i stamt─ůd ruszy┼éa na pomoc I kompanii SSiB w walce o Komend─Ö Policji. Jeszcze w grudniu 1918 zostaje podj─Öta decyzja o utworzeniu pierwszego oddzia┼éu wojsk wielkopolskich. Dow├│dc─ů tego oddzia┼éu zostaje Tomaszewski. Dziadek jako cz┼éonek I kompanii pod dow├│dztwem ppor. S─Öpi┼äskiego 01.01.1919 wyje┼╝dza na front p├│┼énocny. Rejon dzia┼éania oddzia┼éu to Szubin -Rynarzewo. Na tym odcinku przebywa a┼╝ do maja.
W lutym bierze aktywny udzia┼é w zdobyciu poci─ůgu pancernego pod Rynarzewem co po┼Ťwiadcza swoim za┼Ťwiadczeniem ( orygina┼é dokumentu w CAW) Boles┼éaw Linke z-ca dow├│dcy kompanii. Pod koniec maja zostaje odes┼éany do Poznania i przydzielony do 2 batalionu saper├│w na Debcu. W czerwcu zostaje przydzielony do 17 batalionu saper├│w kt├│ry w tym czasie nale┼╝a┼é do 17 dywizji Wielkopolskiej i wys┼éany na front bolszewicki. Jednostka os┼éania odwr├│t z pod Wilna , Wilejki, Ma┼éodeczna a┼╝ do Warszawy. Tu zostaje wcielona do 5 armii i bierze udzia┼é w Bitwie Warszawskiej. Wspomne tylko i┼╝ Dziadka kompania w trakcie os┼éaniania odwrotu dywizji straci┼éa 1/ 4 stanu, ws┼éawi┼éa si─Ö walkami w rejonie wsi Matjasy gdzie przez cztery godziny odpiera┼éa ataki rosyjskiej konnicy. Czas ten pozwoli┼é na przemieszczenie w bezpieczne miejsce sztabu dywizji i przegrupowanie reszty dywizji.
04.03.1920 zostaje awansowany do stopnia kaprala.
Do Poznania wraca 24.11.1920 . Służy w 7 pułku saperów. Do rezerwy zostaje przeniesiony 13.07.1921.
Dziadka odznaczenia:Krzy┼╝ ┼╗elazny II kl. Krzy┼╝ "Za Odwag─Ö " Naczelnej Rady Ludowej, Medal" Polska Swemu Obro┼äcy" Medal Niepodleg┼éo┼Ťci , Krzy┼╝ Powsta┼äczy.
Nie uda┼éo mi si─Ö wyja┼Ťni─ç przyczyny dla jakiej Dziadek nie wzi─ů┼é udzia┼éu we Wrze┼Ťniu 1939.
Podlegał mobilizacji ale faktem jest że w wojsku nie był. Z opowiadań mojej mamy wiem że " razem z kolegami doszli az pod Warszawę " ale w 1939 w walkach udziału nie brał.
Po wej┼Ťciu Niemc├│w wszystkie swoje powsta┼äcze dokumenty i odznaczenia zakopa┼é w przydomowej kom├│rce. Pewnej nocy pojawili si─Ö Niemcy dali par─Ö minut na spakowanie i ich wyrzucili z tego mieszkania. Domy zacz─Öto wyburza─ç. Traf chcia┼é ┼╝e zakopane dokumenty znalaz┼é Dziadka znajomy. Odni├│s┼é mu je. Dziadek drugi raz nie zaryzykowa┼é i ca┼éo┼Ť─ç tego co mia┼é spali┼é. Dokumenty jakie mamy w tej chwili to wszystko kserokopie tego co uda┼éo nam si─Ö z moim Bratem poszuka─ç w archiwach.
Okres wojenny oraz czas po wojnie to ju┼╝ tylko wspomnienia mojej Babci i mojej Mamy. Nie mam juz ┼╝adnej mo┼╝liwo┼Ťci udokumentowania tego co pozosta┼éo w tych wspomnieniach.
Gdybym je tu wszystkie przytoczy┼é wi─Ökszo┼Ť─ç pos─ůdzi┼éa by mnie- delikatnie m├│wi─ůc- o koloryzowanie. Tak dla przyk┼éadu tego co go spotka┼éo: Dziadek w okupacj─Ö pracowa┼é w Elektrowni i mia┼é 24 godzinny auswais. Zim─ů 1940 wracaj─ůc w nocy do domu( mieszkali wtedy na Winiarach takie zadupie na peryferiach Poznania) a b─Öd─ůc delikatnie m├│wi─ůc "pod wp┼éywem" zm─Öczony marszem po┼éo┼╝y┼é si─Ö pod p┼éotem i zasn─ů┼é. Przechodz─ůcy patrol z nud├│w lub z lito┼Ťci dostarczy┼é go -ju┼╝ zamarzni─Ötego- na zarekwirowanych sankach do domu. Babcia po┼éo┼╝y┼éa Dziadka na ┼éozku ko┼éo pieca , a sama za zgod─ů ┼╝o┼énierzy pobieg┼éa po ksi─Ödza. O szpitalu czy lekarzu nie by┼éo mowy. Tak przele┼╝a┼é do rana i .... odtaja┼é. By┼é potem mocno chory ale prze┼╝y┼é. Takich i podobnych wist├│w o moim Dziadku mam naprawd─Ö sporo.

Jacek

wajlonis
wajlonis

Do jakiej GRH nale┐ysz?: GRH 3 Bastion Grolman
Do│▒czy│: 05 Kwi 2007
Sk▒d: Chojnice
Wys│any: 2008-11-01, 01:47   

M├│j pradziadek po mieczu w czasie I wojny walczy┼é po drugiej stronie co dziadek Jacka. Od 1902 roku by┼é jegrem cara batiuszki. Dok┼éadnie , tak jak jego ojciec by┼é ┼╝o┼énierzem 27 pu┼éku kawalerii. Z tym pu┼ékiem- kt├│rego oficerem i p├│zniejszym dow├│dc─ů by┼é niejaki marsza┼éek Manerheim- przeszed┼é szlak bojowy od wojny Japo┼äsko - Rosyjskiej do niewoli pruskiej. W plieny papa┼é w pok koniec 1916 roku kiedy temu debilowi Manerhaimowi zachcia┼éo si─Ö szar┼╝y ca┼é─ů dywizj─ů kawalerii, bez ubezpieczenia skrzyde┼é. Jak to sie mog┼éo sko┼äczy─ç tak sie sko┼äczy┼éo. Niemcy ich zmasakrowali i na dwa lata trafi┼é na wikt kaizera. W 1919 r. zd─ů┼╝y┼é sie za┼éapa─ç na walki polsko - litewskie. Jak dorwe mojego brata to jako ciekawostk─Ö zamieszcz─Ö zdj─Öcia szwadronu litewskiej kawalerii dowodzonego przez mojego przodka oraz zdj─Öcia garnizonowe w pe┼énej gali oficerskiej. Po szcz─Ö┼Ťliwej demobilizacji w 1921 r. m├│j pradziadek wyjecha┼é do Stan├│w Zjednoczonych. Z opowie┼Ťci wiem, ┼╝e niebardzo podoba┼é mu si─Ö porz─ůdek rzeczy w kt├│rym zabrak┼éo jego Cesarza. W ko┼äcu pomi─Ödzy wojnami czas sp─Ödza┼é mi┼éo na s┼éu┼╝bie w Petersburgu. B├│g go opusci┼é dopiero w 1938 r. kiedy wr├│ci┼é do domu. Wojna i towarzysze radzieccy w ramach ekskursji krajoznawczych zafundowali jego bliskim pobyt na Syberii lub bezpo┼Ťrednie spotkanie z towarzyszem Mauzerem wz. C 96. Zycie uratowali mu najpierw Niemcy zajmuj─ůc przed ruskimi m├│j rodzinny kawa┼éek litwy ( po┼éozony w uwczesnych granicach Polski), potem za┼Ť polscy komuni┼Ťci lito┼Ťciwie zsy┼éaj─ůc go na ziemie odzyskane w ramach akcji walki z litewskimi partyzantami , kt├│rym wiekowy ju┼╝ cz┼éowiek udziela┼é pomocy ┼╝ywno┼Ťciowej. Inni nie zes┼éani mieli przesrane, bo ich rozstrzeliwali na miejscu. Na porz─ůdku dzsiennym by┼éo przechodzenie granicy polskiej przez ruskich juz w latach 45-50. M├│j ojciec by┼é swiadkiem jak ruscy pogranicznicy dla zabawy powiesili 14 letniego ch┼éopaka, kt├│ry bawi┼é si─Ö destruktem karabinu. Nie grozi┼é nikomu, autentycznie bawi┼é sie nim. Pradziadek zmar┼é w wieku 98 lat. Nigdy nie chorowa┼é, ca┼ée ┼╝ycie pali┼é papierosy, pi┼é do smierci ( w ilosciach umiarkowanych). Jedyna pamiatka jaka mi po nim zosta┼éa to gar┼Ť─ç zdj─Öc i ksi─ůzki wydawane przez litwin├│w w XIX wieku w USA. I oczywi┼Ťcie rodzinne opowie┼Ťci. To duzo , bo by┼éo komu wspomina─ç i okim. Wielu innych spotka┼é los gorszy, bo nie wiadomo nawet gdzie s─ů ich groby. To tyczy wielu cz┼éonk├│w mojej rodziny.

mr_mustard
Administrator
Lovelas

Do jakiej GRH nale┐ysz?: 3 Bastion Grolman
Do│▒czy│: 28 Sty 2007
Sk▒d: Posen
Wys│any: 2008-11-02, 00:07   

Oto kr├│tka historia mojego pradziadka (Ojca mojej Babci od strony Taty)
Kazimierz Rabski, syn W┼éadys┼éawa i Heleny z domu H├╝bscher, urodzi┼é si─Ö 21 lutego 1887 roku w Mi┼éos┼éawiu w powiecie wrzesi┼äskim. Po uzyskaniu matury w Gimnazjum ┼Ťw. Marii Magdaleny w Poznaniu, rozpocz─ů┼é studia medyczne w Lipsku. Studia te kontynuowa┼é na uniwersytetach w Berlinie, Gryfii i we Wroc┼éawiu. W┼éa┼Ťnie we Wroc┼éawiu, w dniu
4 sierpnia 1914 roku, uzyska┼é dyplom lekarski oraz prawo wykonywania zawodu. Niemal natychmiast rozpocz─ů┼é prac─Ö w Szpitalu Wojskowym w Kolbitzow pod Szczecinem. W roku 1917 Kazimierz Rabski praktykowa┼é w Sanatorium dla P┼éucno- Chorych w Davos
w Szwajcarii.
W roku 1918 zosta┼é zmobilizowany do s┼éu┼╝by w armii cesarskiej. Jego pierwszym przydzia┼éem (wrzesie┼ä 1918 roku) by┼é g┼é├│wny szpital twierdzy pozna┼äskiej gdzie mianowano go lekarzem ÔÇô asystentem.
Nast─Öpnie (od listopada 1918 do stycznia 1919) przydzielono go jako lekarza w dywizji piechoty w St. Quentin, w Szpitalu Polowym nr 27.
W styczniu 1919 roku powr├│ci┼é do Polski, gdzie z miejsca podj─ů┼é stanowisko lekarza pu┼ékowego w Szpitalu Wojskowym Czerwonego Krzy┼╝a w Grodzisku Wielkopolskim oraz w Poznaniu. (ÔÇŽ)
W roku 1927 roku uhonorowany zosta┼é pami─ůtkow─ů odznak─ů 15. pu┼éku u┼éan├│w pozna┼äskich.
W czasie ostatniej kadencji (do wrze┼Ťnia 1939 roku) pe┼éni┼é r├│wnie┼╝ funkcj─Ö wiceprezesa Izby Lekarskiej w Poznaniu.
Wybuch wojny we wrze┼Ťniu 1939 roku sprawi┼é, ┼╝e Kazimierz Rabski w stopniu kapitana, zosta┼é zmobilizowany do kadry lekarskiej 1.(lub 10.) Szpitala Okr─Ögowego. Wycofuj─ůc si─Ö przed wojskami niemieckimi na wsch├│d w ostatnich dniach wrze┼Ťnia dosta┼é si─Ö do niewoli sowieckiej.
W styczniu 1940 roku, rodzina otrzyma┼éa wys┼éan─ů ze Starobielska kartk─Ö pocztow─ů i jeszcze w marcu tego┼╝ roku telegram z jego podpisem. Od tamtego czasu s┼éuch po Kazimierzu Rabskim zagin─ů┼é. Uda┼éo si─Ö ponad wszelk─ů w─ůtpliwo┼Ť─ç ustali─ç, ┼╝e Jego nazwisko figuruje na li┼Ťcie ┼╝o┼énierzy ze Starobielska pod numerem 2907.
Kazimierz Rabski, ofiara sowieckiej zbrodni, najprawdopodobniej zgin─ů┼é w kwietniu 1940 roku i spoczywa na cmentarzu Chark├│w Piatichatki.
Oto tre┼Ť─ç listu z obozu. (Zachowane oryginalna pisownia oraz uk┼éad tekstu.)

Staro- Bielsk dn. 3 I.40 ÔÇô 4. I. 40
Moja Kochana Iluchno. Dzisiaj około drugiej to jest
dwunastej wed┼éug czasu ┼ŤrodkowoÔÇô europejskiego- otrzy-
ma┼éem pierwsz─ů wiadomo┼Ť─ç o Was. Rado┼Ť─ç nasza by┼éa
wielka. Jak┼╝e jestem Bogu wdzi─Öczny za Wasze ocalenie
i powr├│t do domu. Chcia┼ébym wszystkich ┼Ťciska─ç
i opowiada─ç o moim szcz─Ö┼Ťciu. Gdy od Ciebie wia-
domo┼Ťci nie by┼éo czu┼éem si─Ö prawie chorym. Te-
raz jest mi ju┼╝ dobrze. Jeste┼Ťcie m─ůdre Kobietki.
U nas od kilku dni porz─ůdny mr├│z- do 20┬░ a
mo┼╝e i wi─Öcej bo termometru nie mam. Brak
wiatru czyni jednak┼╝e go zno┼Ťnym. W piecu pali-
my i mamy ciepło. W Sylwestra poszedłem już o
9 tej spa─ç, byle tylko o niczem nie my┼Ťle─ç, Wstaj─Ö
zwykle oko┼éo ┬Ż 7, gdy Wy jeszcze w najlepsze ┼Ťpicie.
┼Üniadanie oko┼éo ┬Ż 8, sk┼éada si─Ö z owsianki, lub dobrej
manny z chlebem. Porcje s─ů wielkie, ┼╝e zje┼Ť─ç je trudno.
O 11 ej herbatka z dobrym chlebem. Na obiad o 3 ej zw[ykle?]
Eintopfgericht ÔÇô o 5- 6 tej kawa lub herbata chlebem.
Pod tym wzgl─Ödem narzeka─ç nie mog─Ö. Dr─Öczy mnie
jedynie nostalgia, bezczynno┼Ť─ç. Dzisiaj ┼Ťliczny zi-
mowy dzie┼ä. Chwa┼éa Bogu ┼╝e dni staj─ů si─Ö znowu
dłuższe. O jakże chciałbym być z Wami i u Ciebie.
List od Ciebie nadejdzie zapewne dopiero w połowie
stycznia a nie jak [nieczytelne] pisałem pod koniec
grudnia. Co z marychem i ze Stefanami. Ki-
rowa[?] z Purzy┼äskim widziano gdzie┼Ť oko┼éo R├│wne-
go. Dostali si─Ö zapewne do Rumunii lub W─Ögier
A Ira z dzieciakami ju┼╝ wr├│ci┼éa? Ile wy┼Ťcie
przeżyć musiały mogę sobie według własnych
przej┼Ť─ç wystawi─ç. Dziatki[?] u┼Ťciskaj, gosposi─Ö pozdr├│w
Co porabiaj─ů znajomi? mo┼╝e mog┼éaby┼Ť co┼Ť dla mego
powrotu uczynić. Ściskam i całuję was mocno
i d┼éugo. Dzieci zapewne do szko┼éy chodz─ů. Gwiazdk─Ö
tego roku mia┼éy biedactwa b. smutn─ů. Czy z┼éa-
many ogonek jeszcze egzystuje?[i]

Obraz1.jpg
Plik Âci▒gniŕto 7088 raz(y) 10,62 KB

mizer

Do jakiej GRH nale┐ysz?: GRH 3 Bastion Grolman
Do│▒czy│: 20 Lut 2007
Sk▒d: Gˇra
Wys│any: 2008-11-02, 22:36   

M├│j pradziadek zmar┼é niestety przed moim urodzeniem, histori─Ö jego udzia┼éu w Powstaniu znam tylko z opowiada┼ä jego c├│rki, a mojej babki. Dziadek ruszy┼é do Powstania ze Lw├│wka, i wraz z uformowanym tam oddzia┼éem ruszy┼é na fromt zachodni pod Zb─ůszy┼ä. Co┼Ť jeszcze babcia m├│wi┼éa o wojnie bolszewickiej, ale niech─Ötnie bo ja m┼éody by┼éem, a to jeszcze za komuny by┼éo. Wychodzi jednak na to, ┼╝e z wybra┼é si─Ö z Wojskami Wielkopolskimi w wiadomym kierunku. Z wycieczki na wsch├│d wr├│ci┼é z pami─ůtk─ů, do ko┼äca ┼╝ycia ku┼Ťtyka┼é, a w nodze tkwi┼é mu od┼éamek szrapnela. W czasie drugiej wojny ┼Ťwiatowej jako nielojalny powstaniec zosta┼é wysiedlony w Kieleckie, wr├│ci┼é do Lw├│wka w 1946r. My┼Ťl─Ö ┼╝e nie dosta┼é czapy tylko dla tego, ┼╝e we Lw├│wku i okolichach zacz─Ö┼éo si─Ö 3 I czyli po Poznaniu. Co ciekawe, jego c├│rka, moja babcia nie pojecha┼éa z reszt─ů rodziny tylko wojn─Ö sp─Ödzi┼éa w jednym z folwark├│w pod Lw├│wkiem na robotach. Oczywi┼Ťcie nie potraktowano jej tego jak roboty w Niemczech, bo to Niemcy przyjecha┼éy do niej a nie ona do Niemiec ... Niestey nie zachowa┼éy si─Ö ┼╝adne materialne pami─ůtki z okresu dziadkowego wojowania w Powstaniu, nawet nie wiem gdzie m├│g┼ébym zacz─ů─ç szuka─ç. Sprawa komplikuje si─Ö o tyle, ┼╝e pod Zb─ůszyniem Spycha┼é├│w, bo tak dziadek si─Ö nazywa┼é walczy┼éo kilku, dwuch z nich tam nawet poleg┼éo, a ┼╝eby jeszcze bardziej by┼éo zakr─Öcone, jeden z nich by┼é dziadkowym imiennikiem, r├│wnie┼╝ Jan. Wiem tylko ┼╝e m├│j s─ůsiad, nie┼╝yj─ůcy ju┼╝, r├│wnie┼╝ powstaniec mia┼é ┼╝al do pradziadka, ┼╝e ten po wojnie nie chcia┼é mu po┼Ťwiadczy─ç udzia┼éu w powstaniu. S─ůsiad jednak za powsta┼äca zosta┼é uznany i pami─Ötam ┼╝e jak do sklepu przywozili towar i ustawia┼éa si─Ö kolejka to on podchodzi┼é w pierwszej kolejno┼Ťci poza kolejno┼Ťci─ů bo by┼é powsta┼äcem. Ale to by┼éy lata wczesne osiemdziesi─ůte ... p├│┼║niej albo nic nie przywozili, albo s─ůsiad nie zd─ů┼╝a┼é bo przywozili tak ma┼éo, ┼╝e jak si─Ö docz┼éapa┼é tu ju┼╝ si─Ö kolejka rozchodzi┼éa, albo ja by┼éem w szkole i w kolejkach nie sta┼éem.

Z opowiada┼ä babci i najstarszej ciotki dowiedzia┼éem si─Ö ┼╝e tym co sprzyja┼éo powsta┼äcom najbardziej by┼é spryt i niekonwencjonalne podej┼Ťcie do wojaczki. Opowiada┼éa Babcia jak rozbroili posterunek niemiecki w jednej z wiosek na zach├│d od Lw├│wka, w trakcie wesela zaprosili do wsp├│lnej zabawy niemc├│w i tak d┼éugo pili zdrowie m┼éodej pary a┼╝ ci si─Ö pochlali, po czym ich zwi─ůzali, odebrali bro┼ä i przej─Öli posterunek bez jednego wystrza┼éu. Tak przekaza┼éy wspomniena pradziadka.

Sebastian "Mizer" Mizerski

jc1234

Do jakiej GRH nale┐ysz?: 3 bastion grolman
Do│▒czy│: 14 Lut 2007
Sk▒d: Pozna˝
Wys│any: 2008-11-03, 08:46   

Zacznijcie poszukiwania od zbior├│w Centralnego Archiwum Wojskowego. Podajcie jak najwi─Öksza ilo┼Ť─ç danych : dat─Ö urodzenia, imiona rodzic├│w, adres zamieszkania miejsca gdzie walczyli. Je┼╝eli byli odznaczani lub chcecie si─Ö tego dowiedze─ç piszcie do Kancelarii Prezydenta Biuro Kadr i Odznacze┼ä. Mo┼╝na poprosi─ç o kwarend─Ö w Archiwiach Pa┼ästwowych. Wszytko trwa ale gdzie sie nam spieszy ? Ostatnio pisa┼éem z pro┼Ťb─ů do Kancelarii w kwietniu. Odpowied┼║ przysz┼éa po 20.10 a pisa┼éem w sprawie bardzo prostej: chodzi┼éo mi o odpis aktu nominacyjnego na pierwszy stopie┼ä oficerski. Rok 1971. Bywa ze odpowiedzi z archiw├│w przychodza po roku lub d┼éu┼╝ej.

Jacek

G_Albert
True Hitlerman*

Do jakiej GRH nale┐ysz?: 3 BASTION GROLMAN
Do│▒czy│: 22 Sty 2007
Sk▒d: Samter
Wys│any: 2008-11-03, 15:21   

M├│j pradziadek(od strony mamy) Antoni ┼Ümiglak urodzony w 1898 roku, po otrzymaniu przepustki w Armii Niemieckiej na Bo┼╝e Narodzenie roku 1918 wr├│ci┼é do swojej wsi pod Szamotu┼éami i przy┼é─ůczy┼é si─Ö do Powstania, do oddzia┼éu szamotulskiego, sformowanego pod Wieluniem. Walczy┼é pod Kolnem i Kamionna w okolicach Mi─Ödzychodu. Opowiada┼é o niemieckim CKMie zainstalowanym w gorzelni w Kamionnej oraz o potyczce nad jeziorem w Kolnie, gdzie po jednej stronie obsadzali Niemcy, a po drugiej stronie jeziora Powsta┼äcy. By┼é mr├│z i jezioro by┼éo zamarzni─Öte. Jednak ani Niemcy, ani Powsta┼äcy nie odwa┼╝yli si─Ö ruszy─ç przez jezioro. W Ko┼äcu Niecy wykonali pierwszy krok, czego efektem by┼éo za┼éamanie si─Ö lodu... i jak pradziadek opowiada┼é... Nimcy potopili si─Ö w jeziorze. Mam gdzies jego wspomnienia z Powstania spisane na kartce. Odszukam to wstawi─Ö. R├│wnie┼╝ bra┼é udzia┼é w wojnie bolszewickiej i nie wiem czy nie przypadkiem w 15 p. u. , gdy┼╝ opowiada┼é, ┼╝e na tamtym froncie spad┼é z konia, kt├│ry go ci─ůgn─ů┼é za sob─ů i tez troch─Ö kula┼é. Tak┼╝e na froncie bolszewickim, opowiada┼é, ┼╝e siedzieli w wozie pancernym, a Ruusek podchodzi┼é, bo my┼Ťla┼é, ┼╝e to kuchnia polowa, jak si─Ö zbli┼╝yli poszatkowali ich na kawa┼éki. Tak pradziadek opowiada┼é, nie wiem ile w tym prawdy. Podczas II W.┼Ü. na szcz─Ö┼Ťcie nie mia┼é problem├│w i m├│g┼é pozosta─ç w Szamotu┼éach. Z tego co babcia (jego c├│rka ) opowiada┼éa, umia┼é dogada─ç si─Ö z Niemcami. Co ciekawe mia┼é taki sam przypadek, o jakim pisze Mizer. Po wojnie mia┼é po┼Ťwiadczy─ç udzia┼é w Powstaniu mojego drugiego pradziadka, tym razem od strony ojca. Powiedzia┼é, ┼╝e nie b─Ödzie ┼Ťwiadczy┼é komu┼Ť, kto nie walczy┼é... i od tego czasu byli ze sob─ů w stanie wojny :-D ... dopiero p├│┼║niej poznali si─Ö moi rodzice. Mam kilka pami─ůtek po pradziadku, ale wi─Ökszo┼Ť─ç przekaza┼éem na sta┼ée wystawy w szamotulskim Gimnazium im. Powsta┼äc├│w Wielkopolskich, gdzie si─Ö uczy┼éem.

RoninPn
[Usuniŕty]

Wys│any: 2009-03-20, 12:06   

Tylko tyle zdo│a│o siŕ uchowaŠ z dokumentˇw Pradziadka "Micha│a Bandurskiego"
resztŕ strawi│ po┐ar w II wojnie.
Dziadek "W│adys│aw Bandurski" zanim zmar│ opowiada│ tylko ┐e jego Ojciec pracowa│ na Koleji i zawracali poci▒gi lub odstawiali na bocznice ┐eby Prusaki nie dojecha│y do Poznania w trakcie Powstania.
jc1234 !!! dziŕki za informacje gdzie szukaŠ !!!

G_Je┐yk
Fan Grolmana

Do jakiej GRH nale┐ysz?: narazie ┐adnej
Do│▒czy│: 16 Sty 2008
Sk▒d: Pniewy
Wys│any: 2009-04-13, 15:25   

A oto historia mojego Pradziadka:
Henryk Przewo╝ny urodzony 21 stycznia 1893 roku w Pniewach z ojca Nepomucena i matki W│adys│awy z Kucharskich. Uko˝czy│ wy┐sz▒ szko│ŕ realn▒ o profilu matematyczno-przyrodniczym im. Bergera w Poznaniu, gdzie w 1910 roku zda│ ma│▒ maturŕ. Nastŕpnie sko˝czy│ Miejsk▒ Szko│ŕ Handlow▒ w Poznaniu, a potem Szko│ŕ Dekoracyjn▒ Oppermann & Co w Berlinie.
Dnia 6 marca wcielony do armii niemieckiej, do szwadronu zapasowego 1-go pu│ku huzarˇw czarnych (Totenkopfhusaren) we Wrzeszczu. Po rocznej s│u┐bie przeniesiony, jako wielkopolski agitator, do 36-go pu│ku artylerii polowej w Malborku, a nastŕpnie rozkazem gen. Wagnera wys│any z Gda˝ska na front ba│ka˝ski do
83-go pu│ku artylerii polowej armii marsza│ka Mackensena . W tej armii s│u┐y│ do ko˝ca pierwszej wojny Âwiatowej, zosta│ odznaczony Krzy┐em »elaznym II kategorii. Odwrˇt zacz▒│ znad Morza Czarnego przez Bukareszt , Alpy Transylwa˝skie, Kronstadt, Siedmiogrˇd, obˇz je˝cˇw Szot. Aresztowany w Bruck ratowa│ siŕ ucieczk▒ przez Wiede˝. Dnia 6 stycznia 1919 roku wrˇci│ do rodzinnych Pniew. Nie zosta│ poznany przez najbli┐sz▒ rodzinŕ z powodu wychudzenia (wa┐y│ 33 kg). Po krˇtkim odpoczynku zg│osi│ siŕ 13 stycznia 1919 roku do walk w Powstaniu Wielkopolskim. Wyruszy│ do Kwilcza i ju┐ 16 stycznia wzi▒│ udzia│ w walce pod Kamionn▒. Po walce pod Kolnem przeniesiony do baonu w Kwilczu . W marcu skierowany do tworzenia 2-go pu│ku strzelcˇw wielkopolskich do ChoÂnicy ko│o Zb▒szynia. Dnia 19 czerwca 1919 roku mianowany sier┐antem. We wrzeÂniu 1919 roku bra│ udzia│ w tworzeniu 153-go pu│ku piechoty wielkopolskiej, pˇ╝niej 73-go pu│ku piechoty gˇrnoÂl▒skiej w Grodzisku, Wolsztynie, KoÂcianie i Lipnie. W kwietniu 1920 roku zosta│ z II baonem 73-go pu│ku piechoty wys│any na pˇ│nocny odcinek wschodniego frontu i bra│ udzia│ w odwrocie lipcowym 1920r. We wrzeÂniu 1920 roku wycofany wraz z 73 pu│kiem do Solca Kujawskiego, dalej do Bydgoszczy i Obornik, sk▒d w lutym 1921 roku zosta│ wys│any do Kŕpna , gdzie ˇw pu│k krˇtko przed III Powstaniem Žl▒skim zaj▒│ odcinek od Rychtalu do Wieruszowa. Po Powstaniu Žl▒skim i plebiscycie wys│any z 23 dywizj▒ piechoty do Ostrowa, dalej do Jarocina i Biedruska.
Dnia 7 pa╝dziernika 1921roku przeniesiony do rezerwy.
Za walki powsta˝cze odznaczony Pami▒tkow▒ Odznak▒ za WalecznoŠ w Powstaniu Wielkopolskim, Srebrnym Krzy┐em Zas│ugi, Medalem za Wojnŕ 1918-1920 oraz Medalem Niepodleg│oÂci. By│ cz│onkiem Zarz▒du Bractwa Kurkowego i Towarzystwa Kupcˇw Samodzielnych, cz│onkiem Ko│a Oficerˇw Rezerwy, Soko│a, Towarzystwa Žpiewu, Towarzystwa Przemys│owcˇw, Ligi Morskiej, Czerwonego Krzy┐a, Klubu Tenisowego i wielu innych. Od 1927 roku by│ naczelnikiem , a pˇ╝niej prezesem Ochotniczej Stra┐y Po┐arnej w Pniewach. By│ rˇwnie┐ radnym miasta, cz│onkiem Komisji Rewizyjnej Kasy Miejskiej, Spˇ│ki Wodnej, Spˇ│dzielni Rolnik oraz cz│onkiem Rady Nadzorczej Banku Kredytowego.
W okresie drugiej wojny Âwiatowej wysiedlony do Jŕdrzejowa, obrabowany przez okupanta i s▒siadˇw.
Po wojnie schorowany, uznany za wroga w│adzy ludowej zosta│ pozbawiony maj▒tku i stanowisk. PrzeÂladowany przez komunistycznych s│ugusˇw Rosji umiera 22 marca 1958 roku w Pniewach.

h_przewozny-1.jpg
Mˇj pradziadek Henryk Przewo╝ny z ┐on▒ Zofi▒.
Plik Âci▒gniŕto 285 raz(y) 158,49 KB

G_Je┐yk
Fan Grolmana

Do jakiej GRH nale┐ysz?: narazie ┐adnej
Do│▒czy│: 16 Sty 2008
Sk▒d: Pniewy
Wys│any: 2009-04-13, 15:32   

Dodam jeszcze, ┐e brat pradziadka by│ w armii pruskiej lekarzem (Zahnarzt) i jako sier┐ant, poleg│ podczas bitwy pod Verdun. A jeszcze jeden pradziadek Czes│aw Gˇrny by│ w Wojsku Polskim od 1934 roku. Walczy│ nad Bzur▒ i zosta│ wziŕty do niewoli. Niestety niewiem o nim zbyt wiele, bo ┐adko dzieli│ siŕ prze┐yciami z wojny...

WyÂwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach
Nie mo┐esz za│▒czaŠ plikˇw na tym forum
Mo┐esz Âci▒gaŠ za│▒czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: