SGRH "3 Bastion Grolman"

 

O nas

firefox

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zajmujemy się głównie rekonstrukcją historyczną. Interesuje nas okres I i II Wojny Światowej, nie zapominamy oczywiście o dziejach Powstania Wielkopolskiego i pięknej historii Wojsk Wielkopolskich. Członkowie naszego Stowarzyszenia biorą udział w największych projektach rekonstrukcyjnych na terenie Polski. Spotykamy się również na zlotach, filmach, prelekcjach, grach ulicznych, programach edukacyjnych. Interesujących projektów jest mnóstwo.

Nazwa "3 Bastion Grolman" wywodzi się od jednego z bastionów wchodzących w skład fortyfikacji wewnętrznego pierścienia obronnego twierdzy Poznań, który został zdobyty przez młodych skautów pod dowództwem Wincentego Wierzejewskiego w pierwszych dniach Powstania Wielkopolskiego. Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej “3 Bastion Grolman” powstało w kwietniu 2007 roku jako kontynuacja Grupy Rekonstrukcyjnej a zarejestrowane zostało w Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowy w Poznaniu pod numerem: 0000277909.

Założycielami są: Adam Gajda, Grzegorz Rutkiewicz, Michał Matuszewski i Rafał Heromiński, Maciej Głowacki. Jest to grupa przyjaciół, miłośników historii, fortyfikacji i militariów. SGRH „3 Bastion Grolman” swym zasięgiem obejmuje teren całego kraju. Nasi członkowie są mieszkańcami między innymi Warszawy, Trójmiasta, Chojnic, Szczecina, Wrocławia, Nowego Tomyśla itd. Swoje statutowe cele, realizujemy min. za pośrednictwem przeróżnych programów, które sami przygotowujemy. Jeden z nich, zatytułowany „Powstanie Wielkopolskie – Zapomniane Zwycięstwo” powstał już w grudniu 2006 roku.

Współpracujemy min. z Urzędem Miasta Poznania, Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, nie można nie wspomnieć o Starostwie Powiatowym, Biurze Promocji miasta stołecznego Warszawy, Muzeum Historii Polski, Wielkopolskim Muzeum Walk Niepodległościowych, Towarzystwie Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Wydziale Oświaty, Estradzie Poznańskiej, TVP S.A. , Gazecie Wyborczej, Radiem Merkury, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, stowarzyszeniami i grupami rekonstrukcji historycznej z całej Polski, harcerzami oraz z wieloma innymi podmiotami i organizacjami. Za swoją pracę otrzymaliśmy wiele nagród, wyróżnień i podziękowań. Dopinguje nas to do dalszej solidnej pracy. Wielu z nas ma wśród swoich przodków powstańców i żołnierzy Wojska Polskiego, osoby te udział i pracę w Stowarzyszeniu traktują jak spłacenie długu wobec ich ofiary.

Zapraszamy do współpracy