Forum Bastiongrolman.org

Pytania do nas - pomoc

kurzaw - 2009-08-29, 08:33
: Temat postu: pomoc
Dzień dobry, zwracam się do Urzytkowników z pro¶b± o zidentyfikowanie tej czapki.
Wiem tylko tyle ze jest to czapka powstańcza po moim pradziadku ale
chciałbym dowiedzieć sie wiecej jaki miał stopień czy jest ona charakterystyczna
dla jakiego¶ oddziału wszystko co udałoby się ustalić. Z góry dziekuję za odpowiedĽ i pozdrawiam.
goral - 2009-08-29, 18:50
:
witam z tego co widze na pierwszy rzut oka jest to powojenna (W¦II) po 1945 czapka weteranow PWlkp.. któr± uczestnicy PWlkp dostawali po wojnie od państwa polskiego (PRL) ... hymm mam nadzieje że się nie myle ale mysle że koledzy potwierdz± moj± opinie..;)

Mam nadzieję że Ci pomogłem..
Pozdrawiam
mizer - 2009-08-30, 19:14
:
Nie góral, nie mylisz się, po wojnie wszyscy którzy "przeżyli" dostali, ale szlify podoficerskie i oficerskie, mundury mogli sobie kupić, ale w nieco innym kroju i nie sukienne tylko gabardynowe. Z regóły na każd± okr±gł± rocznicę powstania dodawali im też co¶ na pagony. Te czapki, podobnie jak i całe sorty mundurowe były szyte bodajże na 50-t± rocznicę, w 1968r. Z czapki wynika że pradziadek Twój zmarł jako porucznik, najprawdopodobniej piechoty. Niema to oczywi¶cie nic wspólnego z jego stopniem w powstaniu wielkopolskim ani z barw± broni w Armii Wielkopolskiej.