Forum Bastiongrolman.org

Pytania do nas - Pytanie od s±siada

Diabel-tasmanski - 2008-11-28, 10:34
: Temat postu: Pytanie od s±siada
Witajcie

Na wstępie jako nowy chciałbym napisać, że podziwiam to co robicie i jak to robicie. szczere gratulacje chłopaki!

Wyobrażam sobie, że żeby osi±gn±ć takie efekty potrzeba niebywałej pasji no i zapewne kasy. No i tu pytanie ode mnie - jak droga jest to zabawa i czy finansujecie j± sami czy macie może wsparcie sponsorów lub urzędników?
Krzychu - 2008-11-28, 12:02
:
W imieniu własnym bardzo dziękuję za wyrazy uznania.
Takie słowa nas (jako grupę) mobilizuj±, każ± podnosić poziom.
I staramy się zbliżać do ideału.
mizer - 2008-11-28, 23:42
:
dzięki za miłe słowa, zabawa faktycznie nie jest tania, ze wsparciem jak wszędzie ... bida, dlatego niestety musimy sami zadbać o wyposażenie a koszt to w zależności od tego co chcesz zrekonstruować od 800 do 2500 albo lepiej ...
Diabel-tasmanski - 2008-11-29, 19:18
:
Czy to znaczy, że nigdy nie dostaliście wsparcia ze strony urzedu/ów? Jakiejś dotacji ani nic takiego? :-/

I jeszcze jedno pytanie... Lekcje historii robicie za darmo czy za kasę? Jeśli to nie tajemnica rzecz jasna. Oczywiście poza wsparciem od Marszałka, bo jeśli dobrze zrozumiałem to najpierw organizowaliście a wsparcie dostaliście już w trakcie czy nie? :)

Tak sobie myślę, że na stronie warto by zamieszczać zapowiedzi, gdzie mozna będzie was zobaczyć... Tak nieśmiała sugestia.

P.S Taka techniczna uwaga - nie wyświetlają mi se polskie znaki (używam przegladarki Firefox)
mizer - 2008-12-01, 23:26
:
z polskimi znakami teĹĽ mam problem, a mam explorera ...

Kasa na program edukacyjny przyszła od Marszałka w trakcie trwania porgramu, ale nie pokrywa w całości tego co robimy, bo wykraczamy poza ilości prelekcji jakie zadeklarowaliśmy w ofercie. Nie wszystko da się na kasę przeliczyć, a program edukacyjny to przedeszystkim nasza satysfakcja. To jest najważniejsze. Żeby było jednak jasne, dzięki wsparciu od Marszałka mogliśmy dotrzeć do szkół, których pewnie byśmy nie odwiedzili w innym razie, małe wiejskie szkółki pod Rawiczem, koło Gniezna czy nawet w okolicach Wysokiej (na zachód od Piły) tak więc nie tylko Poznań i okolice ale całe województwo.

Co do wsparcia z urzędów to nie bardzo rozumiem o co chodzi w tym pytaniu. Program edukacyjny jest wspierany przez Marszałka, program Polowego Obozu Powstańczego również miał wsparcie urzędu miejskiego, chyba nie sądzisz że sami z siebie gotowaliśmy hektolitry grochowki dla ludzi i rozdawaliśmy to dla własnej przyjemności i za własną kasę. To jednak znaczny nakład finansowy i dość ciężka robota, a przedewszstkim stresująca, ale o tym może coś powiedzieć Jacek i Grzegorz.

Jedno jest pewne, nie jest tak, że zbierasz się w kilku czy kilkunastu z kumplami, po czym jak sobie wymyślisz że chcesz robić rekonstrukcje to jakiś urząd da Ci kasę na spełnienie marzeń, choćby najświatlejszych. Na wszstko są procedury i każda złotówka która wypływa z urzędu jest skrupulatnie analizowana i obwarowana masą przepisów. Zanim dostaliśmy pierwsze wsparcie (myślę o programie edukacyjnym) większość z nas miała już po ładnych parę tysięcy wpompowanych w sprzęt, mundury i wiedzę (książki, wizyty w muzeach, eksponaty kolekcjonerskie) a przedewszystkim mogliśmy się pochwalić już tym, że coś zrobiliśmy w tym kierunku ( czyli lista szkół które już odwieziliśmy). Gdyby program nie został dotowany, robilibyśmy to samo, tylko na mniejszą skalę i w skromniejszy sposób.
mr_mustard - 2008-12-02, 08:59
:
co do znaków: klikasz PPM i wyświetla się okienko z a w nim pojawia się punkt kodowanie tam wybierasz Europa środkowa (ISO) i działa wszystko bez zarzutu
mizer - 2008-12-02, 10:41
:
ale strona forum nie pokazuje polskich znaków, to co ja piszę i owszem, ale opisy i zakładki nie
Diabel-tasmanski - 2008-12-02, 17:00
:
Jeśli chodzi o wsparcie urzędów to właśnie o to mi chodzi co napisałeś mizer :) Znam doskonale procedury przyznawania dotacji i to z obu stron bo sam je kiedyś rozpisywałem a jako korzystający mam z nimi do czynienia do dziś... Powiem tak - wszystko zależy od dobrej woli urzędu. Jasne , ze nie będzie on spełniał marzeń i nie da nic "na dzień dobry". Mysłałęm jednak że wspiera was w szerszym zakresie. Tym bardziej podziwiam to co robicie...

mr_mustard napisał/a:
klikasz PPM


Co klikam ?? :->
mizer - 2008-12-02, 18:24
:
cóż, też byśmy się cieszyli gdyby można było łatwiej i szerzej korzystać z dotacji, ale życie jest jakie jest i puki co, to co robimy to nasze hobby. Może gdyby ktoś walnął wszystko i skupił się na jednym z programów i zaczął żyć tylko z tego to by mu się udało, ale ... no właśnie ale ...
mr_mustard - 2008-12-02, 21:45
:
Diabel-tasmanski napisał/a:

mr_mustard napisał/a:
klikasz PPM


Co klikam ?? :->

Prawy
Przycisk
Myszki

mizer napisał/a:
ale strona forum nie pokazuje polskich znaków, to co ja piszę i owszem, ale opisy i zakładki nie


a mi działa wówczas bez zarzutu- wszystko.
mizer - 2008-12-02, 23:44
:
ja mam na unicode (UTF-8) i wpisy są OK, opisy forum już gorzej, ale jak dam na Europa środkowa (ISO) to nic nie działa dobrze ...
Diabel-tasmanski - 2008-12-03, 22:25
:
mr_mustard napisał/a:
Prawy
Przycisk
Myszki


Aaa takie buty... Nie skumałem.

W FF to działa inaczej. Ale nie zawsze rozwi±zuje sprawę :)
wielebny - 2008-12-03, 23:18
:
Problem tkwi w konfiguracji serwera na którym na stałe zabite jest kodowanie UTF-7
i dopóki administrator się z tym nie upora zostaje się z tym pogodzić, albo żonglować
ręcznie ustawieniami kodowania.

W FF wybiera siÄ™ z menu Widok -> Zestaw znakĂłw -> Ĺšrodkowoeuropejski (ISO-8859-2)
Diabel-tasmanski - 2009-01-04, 14:47
:
W ogóle to łądnie się prezentowaliście na uroczystościach :)

Przy okazji kolejne pytanie - dostaliście zaproszeni do udzaiłu w filmie "Zapomniane Powstanie"?
mr_mustard - 2009-01-04, 18:23
:
a co to za film?
Diabel-tasmanski - 2009-01-04, 19:04
:
Hmmm. Rozumiem, że nie dostaliście....

http://poznan.naszemiasto...nia/922361.html

http://www.gniezno.com.pl/27_11_2008_film.html
mr_mustard - 2009-01-04, 21:05
:
no nie można robić wszystkiego...
Diabel-tasmanski - 2009-01-04, 21:19
:
No nie można. Ale propozycję chociaż dostaliście?
mizer - 2009-01-04, 22:56
:
takie informacje trafiają do zarządu, a ten mial ostatnio trochę roboty, szczerze mówiąc ja osobiście jestem przerobiony rekonstrukcją ...
Diabel-tasmanski - 2009-03-02, 16:52
:
Dawno o nic nie pytałem, więc postanowiłem nadrobić ;]

Chciałem zapytać jak to wygląda z replikami broni? Z tego forum i innych zauważyłem, że najpopularniejsze za repliki ASG. Tymczasem w czasie organizowanych miedzy innymi przez was pokazów walk zauważyłem, że niektórzy z was normalnie strzelają z ognie, hukiem i wszystkim co się wiaże z solidnym wystrzałem :) No i chciałem zapytać jak to sie dzieje czy są to jakieś specjalne repliki czy może przerobione ?
DETER - 2009-03-02, 17:25
:
ile Ty masz lat kolego?
Diabel-tasmanski - 2009-03-02, 17:31
:
Tsy... A poważnie to dokładnie tyle co ty a co?

Nigdy nie miałem do czynienia z rekonstrukcją, w tym z replikami broni palnej więc to chyba nie grzech takie pytanie. Coś co wam wydaje sie śmieszne dla mnie jest Terra incognita. Ale jeśli koledze wydają sie zbyt infantylne to mogę zapytać gdzie indziej.

Czytałem, ze Japoczycy produkują takie repliki. Chciałem wiedzieć, czy z takich korzystacie czy radzicie sobei inaczej jakoś..
mizer - 2009-03-02, 19:48
:
w rekonstrukcjach oczywiście w ograniczonym zakresie używane są egzemplarze broni palnej, strzelające amunicją "ślepą". Do obsługi tego typu broni oddelegowani są rekonstruktorzy pełnoletni, posiadający pozwolenie na broń, bądź po odpowiednich szkoleniach. Właścicielem tej broni są wyspecjalizowane firmy, a każdy kto taką broń obsługuje jest legitymowany i podpisuje odpowiednie oświadczenia i inne papiery ... Broń jest numerowana i przypożądkowana do poszczególnych osób w oparciu o numery własne. Więc nic nie jest pozostawione same sobie.
Diabel-tasmanski - 2009-03-02, 20:24
:
Nie no przecież nie podejrzewam Was o jakąś prowizorkę... Po prostu myslałem, ze sa jakieś repliki używające, nie wiem amunicji hukowej na przykład...

Znalazłem na przykład takie coś i myślałem, że to właśnie czegoś takiego używacie.

http://www.modelguns-worl...shinMP40vid.wmv

Niestety z wszelkiej maści for internetowych laik wiele się nie dowie. Wasze uważam za wyjątek - do dziś nie bałem się tu zadać lamerskiego pytania ;)
CHUDY - 2009-03-02, 22:23
:
http://www.modelguns-worldwide.com/

Panowie niektorych slow nie znam jesli chodzi o techniczny angielski wiec moze kto obluka stronke i co nie co opowie lub cen poszuka itd

http://www.modelguns-worl...mages/mp44t.jpg

tu od razu cenke widac
a tu cosik tanio
http://www.modelguns-worldwide.com/mp40.htm

idzie na glowe dostac
http://www.modelguns-worldwide.com/wwii.htm
Diabel-tasmanski - 2009-03-02, 23:07
:
CHUDY napisał/a:
idzie na glowe dostac


Fajne co?

Gdyby faktycznie 360 E to jeszcze nie tak Ĺşle...
CHUDY - 2009-03-03, 00:05
:
Tak ale trzeba potem brac pod uwage dostepnosc amo.Ztego co widze to jakis mały ładunek jakiegos prochu,ktorego ciła jest na tyle wystarczajaca zeby przeladowac.Naboje z otworem na szczycie "niby pocisku" Pewnie po to by plomien wychodzil przez lufe .Ten drugi z filmow o mp 40 pokazuje duzo.Troche mało koszer ale lepsze niz asg. Najbardziej powala mnie stg 44
Diabel-tasmanski - 2009-03-03, 09:50
:
CHUDY napisał/a:
Najbardziej powala mnie stg 44


Yhm. Nowinka. Jest piękny trzeba przyznać.

Co do dostępności amo to fakt jest to problem. Ale z drugiej strony te cacka mogą mieć wzięcie w obliczu coraz większej popularności jaka cieszy się rekonstrukcja. Kolesie zapewne chcą z tego czerpać profity i o tym pomyśleli. Przez jakiś czas problemem może być cena.
Stachu - 2009-03-03, 22:45
:
Ammo do tych zabawek to kapiszony, niestety hałas który powodują to bzyk w porównaniu z prawdziwą bronią. No i fakt że łuski są wielorazowego użytku wyklucza ich użycie ( jak pogubisz w polu, co stanie sie na pewno - impreza staje sie droga).
Diabel-tasmanski - 2009-03-04, 10:12
:
Też z tego wzięło się moje pytanie. Czy jest tańszy sposób?
Diabel-tasmanski - 2009-11-12, 16:10
:
Witam Panowie ponownie.

Krótkie pytanko tym razem. Gdzie zaopatrujecie się w mundury?
CHUDY - 2009-11-13, 21:03
:
najczesciej Frankowski i Sturm( MIL-TEC ) Kiedys Hero Frankowski ma sklep na necie Mundury historyczne Poza tym allegro i tu fanty no i tu i tam hihi
Diabel-tasmanski - 2009-11-13, 21:38
:
No tak słyszałem że Sturm i Hero to najlepszy wybór. Ale Hero w ofercie, przynajmniej tej internetowej ma wył±cznie pruskie mundury....

A jak z broni±?
goral - 2009-11-13, 22:04
:
Ale z zakupem jest lekki problem... zalezy jaki mundur chcesz kupic..;)
A co do ze tak powiem jakosci to sa duuuuzzzooo lepsze firmy tylko zarazem i duuuzzzoo wieksze ceny np AT THE FRONT, jak bede w domu to postaram ci sie podrzucic ale to po niedzieli troche innych adresow.. gteneralnie STRUM jest najbardziej dostepny na rynku polskim i ma najlepsza jakosc.. ALE TO WSZYTKO ZALEZY JAKI MUNDUR CHESZ SKOMPLETOWAC?? jaka sylwetke oddtwarzac..;)

Pozdrawiam
Diabel-tasmanski - 2009-11-13, 22:13
:
Generalnie interesuje mnie zarówno mundur pruski czyli pocz±tek powstania, jak i póĽniejszy Dowborowy, i (także marynarski pruski mundur jełsi taki jest w ogóle osi±gany)

Z góry dzięki wielkie goral.

Pytanie także o broń - ciężko znaleĽć w necie repliki, przynajmniej broni długiej...
CHUDY - 2009-11-14, 22:59
:
wejdz na garnek pl czy cos takiego to galeria zdjec. Login kopiebr To gosc z allegro
Diabel-tasmanski - 2009-11-14, 23:49
:
Noo ładne cacka :)

Z I WS też produkuje?
Diabel-tasmanski - 2011-12-16, 20:17
:
Panowie czy kto¶ z was dysponuje marynarskim mundurem niemieckim z I W¦?
DETER - 2011-12-17, 12:37
:
nikt
Diabel-tasmanski - 2011-12-17, 14:32
:
A spotkali¶cie taki? Gdziekolwiek?
mizer - 2011-12-17, 23:19
:
Deter pisz za siebie.

Co chcesz wiedzieć?
Diabel-tasmanski - 2011-12-18, 13:28
:
Szczerze mówi±c najchętniej to opcja wypożyczenia takiego munduru, a je¶li nie to przynajmniej wzorzec.
mizer - 2011-12-18, 14:56
:
podjedĽ 27 grudnia na Plac Wolno¶ci, jeden z kolegów niedawno stał się szczę¶liwym posiadaczem takowego i przywiezie na t± imprezę. Będzie można poogl±dać
Diabel-tasmanski - 2011-12-18, 18:37
:
Nie wiem, czy 27 mi się uda, choć od lat sobie obiecuje przyjechać. Sami przygotowujemy mał± rekonstrukcję w GnieĽnie 28 grudnia, więc dzień przed będzie pewnie ciężko.

Nie ukrywam, że mundur taki przydałby nam się dla zaznaczenie obecno¶ci w gnieĽnieńskich wydarzeniach Mariana Wachtla. No ale jak się nie da w tym roku to trudno.

A kolega rozumiem na forum się nie udziela? Bo w takim razie poczekam na jakies foto Moze kontakt mailowy, albo co¶...
mizer - 2011-12-18, 20:04
:
po 27 fotki się ukaż±, tylko dojedzie do Poznania. Zawsze możecie wypożyczyć. Polecam Hero
Diabel-tasmanski - 2011-12-19, 19:54
:
Je¶li będ±...
mizer - 2011-12-19, 21:56
:
akurat pod tym względem Hero daje radę
RoninPn - 2011-12-20, 16:21
:
Odno¶nie munduru Pruskiego marynarki to s± w Poznaniu prezentowane 2 mundury z SMS POSEN - Warta honorowa wystawiona przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej "Wiarus" posiadała mundury z okrętu liniowego S.M.S. "Posen" i jeszcze jest jeden mundur w ODWACHU na Starym Rynku.
mizer - 2011-12-20, 22:08
:
Wiarusy maj± kurtki "bosmanki", a w odwachu jest chyba ta wyj¶ciowa dwurzędówka
adi - 2011-12-20, 22:24
:
Mundur w Odwachu z tego co pamiętam jest oryginalny. Pochodzi od Michała Różyńskiego z SRH Odwach. To był mundur jego dziadka, albo pradziadka.
mizer - 2011-12-20, 22:35
:
o ile pamiętam, był w tej br±zowej ksi±żce wydanej przez miasto na 90 rocznicę. Adi tam też chyba była czapka, pamiętasz ?
adi - 2011-12-20, 23:53
:
Tego już nie wiem. Z tego co kojarzę to chyba Hero zwymiarowało póĽniej ten mundur.
Diabel-tasmanski - 2011-12-23, 17:29
:
Dzięki! W Hero faktycznie jest choć może nie idealny. Jest już na miejscu. Dzięki za pomoc. A ksi±żki nie widziałem. Jest jeszcze gdzie¶ do zdobycia?
mizer - 2011-12-23, 20:30
:
oj, to edycja z przed kilku lat ... może allegro
Diabel-tasmanski - 2011-12-23, 20:55
:
A tytuł?
mizer - 2011-12-23, 21:06
:
Jak zwykle, "Powstanie Wielkopolskie" wyd. Bellona

tu masz skan z tej ksi±żki
Diabel-tasmanski - 2011-12-23, 21:52
:
dziękować :)
Diabel-tasmanski - 2011-12-28, 23:58
:
Wielkie dzięki Panowie za pomoc. Już po pierwszej "wielkoposlkiej" rekonstrukcji w GnieĽnie. Je¶li będzie taka wola zapodam zdjęcia info i może nawet video :)
goral - 2011-12-29, 08:34
:
Podawaj..:)) Zawsze co¶ nowego..:) i ¶wierzego..

Zapodawaj...
Diabel-tasmanski - 2011-12-29, 15:48
:
Dajcie trochę czasu na zdjęcia i jeszcze trochę więcej na wideo. Póki co materiał o samej rekonstrukcji. Duż± atrakcj± był przyjazd Rafała Cymsa - wnuka kapitana Pawła Cymsa, który też wzi±ł udział w rekonstrukcji.

http://gniezno.com.pl/wia...a_walczaka.html

Ogólnie muszę powiedzieć, że jestem mocno zbudowany tegorocznymi obchodami. Rekonstrukcja to nie wszytko, grupa młodych ludzi nakręciła film o wybuchu powstania w GnieĽnie - mówiono o tym nawet w głównym wydaniu Wiadomo¶ci.

Oto kilka słów o filmie

http://gniezno.com.pl/wia...8_premiera.html

Oficjalne uroczysto¶ci pod pomnikiem, odsłonięcie tablicy Zygmunta Kittela, który oprócz bycia komendantem miast został także pierwszym starost± gnieĽnieńskim.

No i ekipa Collegium Ellemnete - wzorem Peji napisała utwór o powstaniu.

Sporo tego ;)
Diabel-tasmanski - 2011-12-29, 21:09
:
A oto i film. My¶lę że warto obejrzeć

http://gniezno.com.pl/wia...uz_w_sieci.html
Diabel-tasmanski - 2011-12-30, 10:43
:
No i jest galeria

http://gniezno.com.pl/wia...a_walczaka.html
goral - 2011-12-30, 12:14
:
Gratulacje... widać ze dużo pracy wsadzone.. i udana impreza...
kilka błędów jest na przyszło¶ć do POPRAWKI.....ale to już wiesz...!!

Pozdrawiam
Diabel-tasmanski - 2011-12-30, 14:59
:
Wiem i bardzo za te uwagi dziękuje :)
mizer - 2012-01-01, 22:53
:
brawo !!!
Diabel-tasmanski - 2012-01-07, 19:00
:
Jest i video :)

http://gniezno.com.pl/wia...zaka_video.html
mizer - 2012-01-07, 21:51
:
fajnie, tylko rogatywki to dopiero po 23 stycznia się pojawiły.

Gratuluję udanej imprezy
Diabel-tasmanski - 2012-01-07, 23:00
:
W rogatywce to jest Rafał Cyms, wnuk Pawła Cymsa. pojawił się w mundurze Armii Wielkopolskiej ze względu na udział w oficjalnych uroczysto¶ciach. Do inscenizacji został zaproszony kurtuazyjnie :)
mizer - 2012-01-08, 14:18
:
co nie zmienia faktu niestety, trochę antycypował z t± rogatywk± ;-)
Diabel-tasmanski - 2012-01-19, 22:13
:
No fakt. Może nawet nie trochę... Ale ostateczny efekt chyba nie był mimo to zły :)


I jeszcze jeden owoc gnieĽnieńskich obchodów

http://www.youtube.com/watch?v=VrKdQzATjhQ
mizer - 2012-01-19, 22:21
:
efekt fajny, a co do rogatywek, pojawiały się różne prywatne rogatywki w czasie wyst±pień patriotycznych, nawi±zuj±ce do powstań i tradycji, ale ta jest pod sznurek regulaminowa na dzień 23 stycznia 1919 ...
Diabel-tasmanski - 2012-12-21, 00:09
:

Diabel-tasmanski - 2012-12-29, 02:12
:
mało pisania wiecej linków, ale to nie wygodnictwo tylko zmęczenie

http://gniezno.com.pl/wia...ja_koszary.html
Diabel-tasmanski - 2012-12-29, 21:18
:
I filmik

https://www.youtube.com/w...d&v=gCvhObzzmVI
mizer - 2012-12-29, 21:31
:
gratulacje, szczytny cel i widać wiele pracy
Diabel-tasmanski - 2012-12-30, 12:07
:
Dzięki. Powiem szczerze, że jeszcze dochodzę do siebie a czę¶ć z nas pojechała jeszcze w sobotę na rekonstrukcję we Wrze¶ni...

Ne obyło się też bez wpadek, ale te największe były niezależne od nas...
mizer - 2012-12-30, 13:07
:
Inscenizację drogi kolego, inscenizację. Używanie takiego zwrotu jest bezpieczniejsze, bo zaraz się okaże że że znajd± się chętni do udowadniania Ci że nie rekonstruowałe¶ autentycznych wydarzeń, albo że stroje nie takie, albo że fanty nie z epoki.

Dlatego po koleżeńsku uczulam i radzę, inscenizacja a nie rekonstrukcja - tak bezpieczniej.
Diabel-tasmanski - 2012-12-30, 17:50
:
Słusznie, słusznie... Ja nawet wolę to slowo :)